Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jehličnaté stromy

Jehličnaté stromy (smrk, jedle) můžeme zhotovovat různými způsoby, z nichž alespoň tři si stručně popíšeme.

První způsob zhotovení je ze zelené mycí houby. Větší kousek zelené pěnové gumy sestřihneme do tvaru kužele. Propíchneme ho špičatou špejlí nebo raději zašpičatělou tenčí větvičkou. Boky kužele nastřiháme a natrháme do tvaru větví. Podle potřeby stromek přestříkáme nebo přetřeme tmavší zelenou barvou. Barva pěnové gumy, která je v prodeji, je totiž na jehličnaté stromy příliš světlá. Kmen, pokud jsme nepoužili přímo větvičku, nabarvíme tmavší hnědou barvou.

Tento způsob vypadá sice na první pohled velmi jednoduše. Vyžaduje však dosti cviku, abychom dosáhli uspokojivého vzhledu. Nevýhodou je také značná spotřeba materiálu - pěnové gumy, takže výroba většího počtu stromků by byla finančně dost nákladná.

Druhým způsobem je zhotovování stromků ze žíní. Kromě žíní budeme potřebovat ještě drát o průměru 0,5 - 1 mm, nejlépe železný, a zelené piliny. Ustřihneme si kus drátu o trochu delší, než je dvojnásobná výška stromu, v polovině jej přehneme a konce upneme do svěráku. Mezi dráty rozprostřeme svazek žíní dlouhých asi 5 cm. Čím stejnoměrněji budou žíně rozprostřeny, tím pravidelnější stromek vyrobíme. Žíně nesmějí být zcuchané, a proto si je předem hřebínkem pročešeme. Jinak bychom totiž míslo stromku vyrobili nevzhledný chumáč. Do ruční vrtačky si zasadíme háček, třeba z ohnutého hřebíku. Vsuneme ho do smyčky drátu a stočíme drát i s žíněmi do tvaru kulatého kartáče, jaký se používá na čištění lahví.

Je lepší, aby tuto práci dělali dva. Jeden napíná drát vrtačkou a stáčí, druhý drží a srovnává žíně. Stáčení musíme provést s citem. Není-li drát dostatečně stočen, vytvářejí žíně nepravidelné chomáčky a vypadávají. Při přílišném stočení překroutíme drát. Podle toho, do jaké délky mezi dráty žíně rozložíme, získáme strom s vyšším či nižším kmenem. Holý drát potom obtočíme těsně hnědou lepicí páskou nebo zamázneme tmelem a obarvíme tmavohnědě. Žíně ostřiháme nůžkami do kuželovitého tvaru. Chceme-li někde postavit suchý strom, jsme se svou prací hotovi. Ovšem těch nebudeme asi potřebovat mnoho. Pro další práci si připravíme tmavozeleně obarvené piliny. Stromek namočíme do řídkého klihu a posypeme připravenými pilinami. Stromky pak necháme uschnout pověšené za očka na vrcholu. Je-li stromek příliš řídký, můžeme celý postup znovu opakovat. Lepit můžeme opět řídkým klihem, popřípadě latexovým pojidlem, které se nám na první vrstvu již dobře chytí. Po uschnutí očka na vrcholu kleštěmi ucvikáme a stromky podle potřeby ještě nůžkami opravíme. Zvláště ustřihneme delší žíně, které při prvním střihání unikly naší pozornosti. Stromky takto zhotovené jsou na následujícím obrázku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář